تبلیغات
shimi 2 - دانستنی های شیمی
 
shimi 2
Man hamise az shimi nomre 20 migiram shoma ham talash konid mesle man shin
درباره وبلاگ


Omid varam khosheton biyad

مدیر وبلاگ : Fereshteh S.SH
نویسندگان
نظرسنجی
نظرتان راجب مطالب چی؟
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
emo

 

دانستنی های شیمی


مطالبی جالب و خواندنی در رابطه با شیمی

 

 آزمایشات جالب (7)

چطور میشود آتش طبی كه در بسیاری از شعبده بازی ها درست می كنند را ایجاد كنیم ؟

عمل :

از یك قطره چكان دو قطره مایع به داخل لیوان كاغذی ریخته و این لیوان را روی یك صفحه نسوز قرار می دهید. بعد از چند ثانیه فعل و انفعالی همراه با انفجار و شعله صورت میگیرد.

مواد مورد نیاز:

یك گرم پر منگنات دو پتاس سائیده ، یك قطره چكان حاوی گلیسیرین ، صفحه نسوز .

چرا :

پر منگنات دو پتاس خیلی سریع گلیسیرین را اكسید می نماید و در اثر حرارت زیاد حاصله از فعل و انفعال شعله ایجاد می شود.

چطور:

یك لیوان كاغذی حاوی پر منگنات دو پتاس را روی یك صفحه نسوز قرار داده و گلیسیرین را قطره قطره اضافه نمائید. می توان به جای لیوان كاغذی یك بوته آهنی بكار برد. اگر این بوته آهنی را قبلا گرم نمایید واكنش سریعتر انجام می پذیرد والا زمان لازم به چند دقیقه می رسد تا شعله ظاهر شود. این آزمایش در تاریكی موثرتر است.

 

 

 

  آزمایشات جالب )6)

امروز بهتون یاد میدم كه چطور انفجار ترقه ای درست كنید.

عمل :

در یك بطری سودا را برداشته و دهانه بطری را روی شعله بگیرید. انفجار شدیدی به وقوع می پیوندد.

مواد مورد نیاز :

منبع هیدروژن و اكسیژن و یك بطری سودا.

چطور :

گازهای هیدروژن و اكسیژن را قبل از شروع آزمایش در بطری وارد كرده و در آن ببندید. دور بطری را با سلفون یا نوار چسب اسكاچ بپوشانید. این عمل برای این است كه اگر بطری در هنگام آزمایش شكست ذرات شیشه پخش نشود.

پیشنهادات :

وقتی كه نسبت حجمی هیدروژن و اكسیژن دو به یك باشد انفجار با ماكزیمم شدت خود اتفاق خواهد افتاد. البته با نسبت های دیگر اكسیژن و هیدروژن نیز انفجار صورت می گیرد ولی شدت انفجار زیاد نخواهد بود. هیدروژن خالص به تنهایی در مقابل شعله می سوزد ولی انفجار تولید نمی كند. مصرف شیشه سودا بهتر از شیشه معمولی می باشد. زیرا خطر شكستن آن در اثر انفجار كمتر است.

 

 

  آزمایشات جالب (5)

سلام امروز بهتون یاد میدم كه چطور یك تصویر عجیب رو بكشید .

عمل تصویر عجیب :

شما تصمیم می گیرید كه تصویر فردی را رسم كنید. برای این منظور یك ورق كاغذ نقاشی برمیدارید و صورت شخص را میكشید. شما دارای دو ظرف رنگ هر یك با یك قلم موی مخصوص به خود هستید. صورت را با یك قلم مو و موی سر را با قلم موی دیگر رسم می كنید. تصویر به رنگ صورتی كم رنگ است وقتی آن را روی شعله شمع گرم كنید. صورت به رنگ سبز متمایل به ابی پر رنگ و موی سر به رنگ بنفش پر رنگ در می آید.

مواد مورد نیاز :

چند كریستال کلروکبالت (II) هیدراته که در اب حل شده و در ظرف اول قرار دارد. چند كریستال استات کبالت  

(II)که در اب حل شده و در ظرف رنگ دوم قرار می گیرد.

پیشنهادات :

چنانچه تصویر ظاهر شده را روی بخار آب قرار دهید تصویر به رنگ صورتی اول بر می گردد. می توان تصویر رنگی زیبایی از گورخر را نیز رسم نمود. بدین طریق كه روی یك كاغذ طرح بدن گورخر را بكشید و نوارهای بدنش را نیز رسم كنید. نوارها به طور متناوب با محلول غلیظ كلرو آنتیموان و محلول غلیظ استات سرب ترسیم می شود. كاغذ را در ظرف شیشه ای در معرض دید كامل حضار قرار دهید. سپس گاز هیدروژن سولفوره را از درون ظرف شیشه ای عبور دهید. نوارها به طور متناوب نارنجی و سیاه دیده می شود. البته گاز هیدروژن سولفوره یك گاز سمی است و باید از استنشاق ان جلوگیری شود

 

 

 شیمی و تكنولوژی

سلام . در این پست اثر فوتوالكتریك را باهم بررسی خواهیم كرد.

اثر فوتوالكتریك

بسیاری از فروشگاه ها درهایی دارند كه به طور خودكار باز و بسته می شوند. بعضی از این درها با دستگاهی كار می كنند كه عملكرد آن بستگی به نور دارد. در یك طرف جلوی در، منبعی از نور است. مقابل این منبع ، یك اشكار ساز نور است. وقتی باریكه ای از نور روی اشكار ساز می افتد سبب می شود كه از ماده درون آشكارساز الكترونهایی خارج شوند و جریان الكتریكی در مدار برقرار گردد. گسیل الكترون ها بر اثر نور را، اثر فوتوالكتریك می نامند. وقتی شما به طرف در می روید و بین منبع نور و آشكارساز قرار می گیرید ، باریكه نور قطع می شود و گسیل الكترون از اشكارساز متوقف شده ، جریان الكتریكی قطع می گردد. با قطع جریان الكتریكی، مكانیسمی به كار می افتد كه در را باز می كند.

اینشتین در سال 1921 برای توضیح اثر فوتوالكتریك جایزه نوبل دریافت كرد. مدتها قبل معلوم شده بود كه وقتی نور به سطح بعضی از مواد برخورد می كند، الكترون از آن ماده گسیل می باد. اما واقعیتی معماگونه درباره این تغییر وجود داشت. معما این بود كه وقتی شدت نور ( تعداد فوتونها در واحد زمان) كاهش میافت، انرژی الكترون های گسیل یافته تغییر نمی كرد، بلكه تعداد الكترون ها كمتر می شد. اینشتین نشان داد كه فرضیه پلانك این مشاهده را توضیح می دهد. بر اساس فرضیه پلانك ،فرض میكنیم به جای اینكه انرژی به طور پیوسته منتشر شود، به صورت بسته های كوچك یا كوانتوم های انرژی منتشر می شود. كوانتوم های انرژی تابشی را غالبا فوتون می نامند. علاوه بر این او اظهار داشت كه مقدار انرژی منتشر شده مستقیما با فركانس نور گسیل یافته ارتباط دارد.

مقدار معینی انرژی لازم است تا یك الكترون از سطح ماده ای جدا شود. اگر فوتونی با انرژی بیشتر به الكترون برخورد كند، الكترون را از سطح دور خواهد كرد. چون الكترون در حال حركت است، مقداری انرژی جنبشی دارد. در این صورت مقداری از انرژی فوتون برای آزاد كردن الكترون از سطح و بقیه ان صرف انرژی جنبشی الكترون می شود. هرگاه نور با یك فركانس معین به كار رود، در این صورت الكترونهایی كه از سطح ماده می گریزند همگی انرژی یكسان خواهند داشت.

اگر شدت نور افزایش یابد، و فركانس ثابت بماند تعداد الكترون های گسیل یافته افزایش خواهد یافت. اما اگر فركانس نور افزایش یابد، انرژی فوتون زیاد می شود. چون مقدار انرژی لازم برای آزاد شدن الكترون از اتم یك عنصر معین، ثابت است، الكترون هایی كه با فركانس زیادتر سطح ماده را ترك می كنند، انرژی جنبشی بیشتری خواهند داشت.

فرضیه پلانك همراه با توضیح اینشتین ماهیت ذره ای بودن نور را تایید كرد. ساختارهای اتمی (5)

سلام امروز درباره هسته اتم صحبت خواهیم كرد.

هسته اتمی :

لرد رادرفورد در سالهای 1921 و 1913 گروهی از فیزیكدانان برجسته را گرد هم آورد كه از جمله آنان نیلس بور، هانس گایگر و ارنست مارسدن بودند. آغاز استنباط امروزی ما از ساختار اتم از طریق آزمایش ها و فرضیه های این گروه با مدیریت رادرفورد شكل گرفته است. گایگر و مارسدن ورقه بسیار نازكی از طلا را در معرض جریان ذرات زیر اتمی با بار مثبت قرار دادند.انها دریافتند كه اكثر ذرات مستقیما از میان این ورقه عبور می كنند. رادرفورد از این مشاهده نتیجه گیری كرد كه بیشتر فضای اتم خالی است. آنها هم چنین دریافتند كه معدودی از ذرات با زوایای بزرگ منحرف می شوند و بعضی از آنها ( در حدود 1 در 8000) تقریبا در خلاف جهتی كه به حركت در آمده اند، به عقب باز می گردند. رادرفورد این مشاهده را به این صورت توضیح داد كه هسته بسیار كوچكی در اتم وجود دارد كه شامل همه بار مثبت و تقریبا همه جرم اتم است و امروزه هسته اتم نامیده می شود.

گایگر و مارسدن دریافتند كه بیشترین بخش فضای اتم خالی است. قطر اكثر اتم ها بین 100 و 500 پیكومتر است. اما شعاع هسته اتم ها بین 0012/0 و 0075/0 پیكومتر تغییر می كند. شعاع الكترون در حدود 00282/0 پیكومتر است. در اتم های كوچك، فاصله میان هسته و نزدكترین الكترون در حدود 50 پیكومتر است. بنابراین، هسته فقط در حدود یك تریلیونیم حجم اتم را اشغال می كند. برای تصور این رابطه ، اگر هسته هیدروژن را به اندازه یك توپ پینگ پنگ فرض كنید، الكترون به اندازه توپ تنیس و در حدود 35/1 كیلومتر دورتر از آن خواهد بود.

 

 

 

  آزمایشات جالب (4)

امروز راجع به آزمایش جالبی صحبت می كنیم كه خیلی از شعبده بازها در برنامه هاشون استفاده میكنند. آزمایش خوردن شمع.!

عمل خوردن شمع :

شمعی در یك شمعدان در حال سوختن است. آن را برداشته و خاموش می كنید و سریعا شروع به خوردنش می كنید.

مواد مورد نیاز :

شمعدان با قطره های از شمع در اطرافش ، موز و بادام روغنی .

چرا :

شعله حاصل از سوختن روغن در بادام شباهت زیادی به سوختن یك شمع را دارد.

چگونه :

شمعدان مذكور باید قطراتی از شمع روی خود داشته باشد كه بنظر خیلی حقیقی و طبیعی جلوه كند. هم چنین موز را باید بصورت شمع طبیعی دربیاورید و اندازه ای داشته باشد كه بتوان با یك مرتبه یا دو مرتبه گاز زدن آن را خورد. بادام را باید طوری شكل دهید كه شبیه فیتیله شمع شده و آنرا در بالای موز قرار داد. نظر به اینكه بادام مزبور دارای مقدار زیادی روغن است وقتیكه فیتیله مذكور را آتش بزنید برای چند دقیقه می سوزد.

پیشنهادات :

تكه كوچكی از موز را انتخاب كنید به طوری كه تمامی آن خورده شود.

 

 

  ساختارهای اتمی (4)

سلام. امروز درباره ایزوتوپ ها و عدد اتمی عناصر صحبت خواهیم كرد.

ایزوتوپ ها و عدد اتمی :

جوزف تامسون به هنگام كار با عنصر نئون مشاهده كرد كه اتم های نئون دو نوع به نظر می رسند.

آنها از لحاظ شیمیایی دقیقا یكسان، اما از لحاظ جرم متفاوت بودند. اتم های یك عنصر را كه از لحاظ جرم متفاوت باشند، ایزوتوپ می نامیم. ایزوتوپ های یك عنصر تعداد پروتون های یكسان اما تعداد نوترون های متفاوتی دارد. مثلا ایزوتوپ های نئون عبارتند از : نئون 20 ، كه 10 نوترون دارد؛ نئون.21 كه 11 نوترون دارد؛ و نئون .22 كه 12 نوترون دارد.

در سال 1913 هنری موزلی، دانشمند انگلیسی دیگر، پرتوهای ایكس تولید شده در لامپهای پرتو ایكس را با آنودهایی از فلزات گوناگون بررسی می كرد. او دریافت كه طول موج پرتوهای ایكس مشخصه فلزی است كه به عنوان آنود به كار گرفته شده است. این طول موج بستگی به تعداد پروتون های هسته اتم دارد و همواره برای یك عنصر معین یكسان است. تعداد پروتون های اتم یك عنصر عدد اتمی آن

  نشان می دهند. چون یك اتم از لحاظ الكتریكی خنثی است ،تعدادZ  عنصر نامیده می شود وآن را با نماد

 الكترون های یك اتم باید با تعداد پروتون های آن برابر باشد. دراین صورت ،تفاوت جرم ایزوتوپ ها باید ناشی از تفاوت تعداد نوتورون های موجود در هسته باشد. بنابراین، تعداد پروتون ها هویت یك عنصر و تعداد نوترون های ایزوتوپ های خاص ان عنصر را معین می كنند.

تئوری اتمی دالتون بار دیگر تغییر كرد. امروزه بیان این تئوری به این صورت است كه تعداد پروتون های همه اتم های یك عنصر برابر است، اما تعداد نوترون های این اتم ها ممكن است متفاوت باشد. مثلا عنصر هیدروژن سه ایزوتوپ دارد. همه این ایزوتوپ ها یك پروتون دارند. اما تعداد نوترون های آن ها متفاوت است. نوع خاصی از اتم را كه شامل تعداد معینی پروتون و نوترون است. نوكلئید می نامیم. مثلا، پروتیم، هیدروژن -1 ، یك نوكلئید هیدروژن است.

ذراتی كه هسته ام را می سازند نوكلئون نام دارند. این ذرات پروتون ها و نوترون ها هستند. تعداد كل

 است. تعداد نوترونهایA نوكلئون های موجود در یك اتم را عدد جرمی آن اتم می نامند. نماد عدد جرمی

 هر نوكلئید را می توان از تفریق عدد اتمی از عدد جرمی به دست آورد.

A-Z=تعداد نوترون ها

بنابراین ، هرگاه عدد جرمی و عدد اتمی نوكلئیدی را بدانید می توانید تعداد نوترون های آن را مشخص كنید.

 

 

 شیمیدانان و كار آنها (3)

با یكی دیگر از دانشمندان آشنا خواهیم شد. كسی كه در پست پیش هم مطلبی از او خواندیم.

رابرت اندروس میلیكان : (1953- 1868)

رابرت میلیكان تحصیلات خود را در كالج اُبرلین و دانشگاه كلمبیا به پایان رساند و دوره كار علمی را در دانشگاه شیكاگو اغاز كرد و بعدا به انستیتوی تكنولوژی كالیفرنیا رفت. مشهورترین كار علمی او اندازه گیری دقیق بار الكترون بود. اما او اندازه گیری دقیقی نیز از ثابت پلانك به عمل آورد و با آن مقدار، معادلات اینشتین را برای توضیح اثر فوتو الكتریك بهاثبات رساند. وی از سال 1925 تا دوران بازنشستگی بیشتر ا وقات خود را صرف پژوهش درباره پرتوهایی كرد كه آنها را پرتوهای كیهانی می نامید.

 

نوع مطلب :
برچسب ها :

       نظرات
جمعه 26 فروردین 1390
Fereshteh S.SH