تبلیغات
shimi 2 - ساختار اتمی 3
 
shimi 2
Man hamise az shimi nomre 20 migiram shoma ham talash konid mesle man shin
درباره وبلاگ


Omid varam khosheton biyad

مدیر وبلاگ : Fereshteh S.SH
نویسندگان
نظرسنجی
نظرتان راجب مطالب چی؟
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
emo

 

 ساختارهای اتمی (3)

سلام. امروز تصمیم دارم درباره اولین پژوهش هایی كه درباره ساختار اتم انجام شد براتون مطلب رو قرار بدم با این امید كه مورد استفاده و توجه شما قرار بگیرد.

پژوهش های اولیه درباره ذرات اتم :

آزمایش های چند دانشمند در اواسط قرن نوزدهم به این نتیجه گیری انجامید كه اتم از ذرات كوچكتری ساخته شده است. با استفاده از لامپ لوله ای شكل به دست آوردن آگاهی های بیشتری درباره اتم امكان پذیر شد. در هر سر این لامپ قطعه فلزی به نام الكترود وجود دارد. این الكترودها به هنگام اتصال به یك منبع الكتریسته با ولتاژ بالا، باردار می شود. الكترود مثبت را آنود و الكترود منفی را كاتود می نامند. با مشاهده دقیق، پرتوهایی درون لامپ آشكار می شود.چون به نظر می رسید كه این پرتوها از كاتود شروع می شود و به سوی آنود سیر می كند، آنها را پرتوهای كاتودی نامیدند.

در سال 1897، جوزف تامسون، دانشمند انگلیسی پژوهش ماهرانه ای درباره پرتوهای كاتدی انجام داد. در نتیجه، عموما این كشف را كه پرتوهای كاتدی مركب از الكترونها هستند، به او نسبت می دهند. تامسون یك لامپ پرتو كاتدی ساخت تا این پرتوها را تحت تاثیر یك میدان مغناطیسی و یك میدان الكتریكی قرار دهد. او با این كار خم شدگی مسیر پرتوهای كاتودی را اندازه گیری كرد و توانست بار الكترون به جرم ان را تعیین كند.

رابرت میلیكان ، دانشمند آمریكایی اندازه گیری دقیق بار یك الكترون را برای نخستین بار انجام داد. او برای این كار از دستگاهی استفاده كرد. در این دستگاه، وقتی مقداری روغن، با یك افشانه برنجی به درونش پاشیده می شد، الكترونها از روغن پاش به قطره های كوچك روغن منتقل می شدند. این قطره های كوچك با بار منفی بر اثر گرانش به یك اتاقك خلا سقوط می كردند. بار صفحه های اتاقك طوری میزان می شد كه نیروی گرانش وارد بر قطركها را خنثی كند. میلیكان به این ترتیب بار یك قطرك را محاسبه كرد. او دریافت كه بار قطركها متغیر است. اما هر قطرك مضربی از یك بار كوچك است. او به درستی نتیجه گیری كرد كه این بار كوچك باید بار یك الكترون تنها باشد. امروزه این بار، واحد استاندار   نشان داد. e-  بار منفی (-1) است. الكترون و بار آن را می توان با نماد

با استفاده از داده های حاصل از ازمایش های تامسون و میلیكان، محاسبه جرم واقعی یك الكترون امكانپذیر شد. این جرم فقط  1837/1است كه جرم سبكترین اتم شناخته شده، یعنی هیدروژن است.

پروتون ها نیز در آزمایشی با هیدروژن در نوعی لامپ پرتو كاتودی اصلاح شده ، كشف شدند. در این دستگاه معلوم شد كه پرتوهایی در جهت مخالف پرتوهای كاتودی سیر می كنند كه بار مثبت دارند. تامسون نشان داد كه این پرتوها مركب از ذراتی با بار مثبت هستند. او دریافت كه مقدار بار هریك از این ذرات برابر بار یك الكترون است، اما چون بار مثبت دارد، علامت آن باید مخالف بار الكرتون باشد.امروزه، این ذرات را پروتون می نامیم. اتم های گاز هیدروژنی كه او در این دستگاه به كار گرفته بود، مركب از یك تك پروتون و یك تك الكترون بودند. تامسون محاسبه كرد كه جرم پروتون در حدود 1836 برابر جرم الكترون است. امروزه بار پروتون واحد استاندارد بار مثبت (+1) است.

سومین ذره موجود در اتم مدتی طولانی مشاهده نشده باقی ماند. اما ، وجود آن را لرد رادرفورد، فیزیكدان انگلیسی در سال 1920 پیشگویی كرده بود. والتر بوته در سال 1930 نخستین مدرك برای وجود این ذره را به دست آورد. در سال 1932، جیمز چادویك كار بوته را تكرار كرد. او ذرات پر انرژی و بدون باری را یافت كه جرم هریك از آنها در واقع برابر جرم یك پروتون بود. این ذرات را امروزه ، نوترون می نامیم. امروزه معلوم شده است كه نوترون ها و پروتون ها از ذرات باز هم كوچكتری ساخته شده اند. این ذرات كوچكتر را در بخش های بعدی بررسی خواهیم كرد.

 دالتون فرض كرده بود كه اتم ها به ذرات كوچكتری شكسته نمی شوند. كشف ذرات زیر اتمی سبب تجدید نظر كلی در تئوری اتمی دالتون شد تا این اطلاعات تازه را در برگیرد.

خوب این هم از این بخش. دیگر موارد اتم را در بخش های بعدی بررسی خواهیم كرد.

 

 

  آزمایشات جالب (3)

سلام.آزمایش امروز آزمایش آتش سرد هست. همون آتش سردی كه یونانی ها خیلی در درست كردنش مهارت داشتن و شما هم خیلی ازش شنیدید.

عمل آتش سرد :

چند میلی لیتر از مایعی كف دست خود میریزید. شخصی با كاغذی سوزان آنرا آتش میزند. شعله با رنگ زردی می سوزد.

مواد مورد نیاز :

محلولی مركب از 60 میلی لیتر تترا كلروكربن و 40 میلی لیتر كربن دی سولفید.

چرا :

تبخیر سریع باعث سرد نگه داشتن دست و نسوختن آن می شود.

 

 

 

  شیمیدانان و كار آنها (2)

سلام.امروز قصد دارم شما را با ماری كوری، كه البته خیلی از شما با او آشنایی دارید، بیشتر آشنا كنم.

ماری كوری (1934-1867)

جایزه نوبل معمولا نشان افتخار وتقدیر از فعالیتهای یك دانشمند است. ماری كوری دو جایزه نوبل دریافت كرد. در سال 1903 به خاطر پژوهش هایی كه با همكاری همسرش، پیر درباره پدیده تابشی كه بكرل آن را كشف كرده بود، انجام داد، جایزه نوبل فیزیك به وی داده شد. در سال 1911 جایزه نوبل در شیمی را به خاطر كشف رادیم و پولونیم و به خاطر تحقیقاتی كه درباره تركیبات رادیم به عمل آورده بود، دریافت كرد. كوری زندگی خود را وقف پژوهش های علمی و كاربرد آنها كرد. استفاده از خاصیت پرتوزایی رادیم در درمان سرطان، نمونه ای از این موارد است.

  ازمایشات جالب (2)

این دومین ازمایشی هست كه با هم انجام میدیم. آزمایشی كه در پی اون دود بنفش حاصل میشه.

عمل دود بنفش :

حرارت دادن یك شیشه ساعت با یك شعله كوتاه تولید دود بنفش رنگی می كند كه بتدریج غلیظ تر می شود.

مواد مورد نیاز :

دو گرم ید جامد و یك شیشه ساعت.

چرا:

ید جامد در اثر حرارت تصعید می شود.

چگونه :

برای بهتر نشان دادن نیجه این واكنش یك صفحه بزرگ از كاغذ و یا مقوای سفید را در پشت شیشه ساعت (محتوی ید) قرار می دهیم. چون دود حاصله از این آزمایش خطرناك است شخص آزمایش كننده باید از تنفس آن اجتناب كند.

  ساختارهای اتمی (2)

با سلام. همونجور كه در پست های قبل قول داده بودم امروز براتون نظریه دالتون را شرح خواهم داد با این امید كه توجه شما دوستان عزیز را جلب كند.

فرضیه دالتون :

وقتی دالتون تئوری اتمی امروزی را پی ریزی می كرد، می كوشید تا یافته های لاووازیه و پروست را توضیح دهد. نظر وی این بود كه همه ماده از ذرات بسیار ریزی به نام اتم تشكیل شده است و اتم ها

نمی توانند به ذرات ریزتری شكسته شوند. نظر دالتون همانند نظریه دموكریتس بود. اما دالتون براین باور بود كه اتم ها ساده تر از ذرات هوا یا سنگ هستند. او هم چنین معتقد بود كه همه اتم های یك عنصر شبیه به هم اند و اتم های عناصر متفاوت كاملا متفاوت هستند. اومی گفت كه اتم ها می توانند با نسبت های معینی با هم تركیب شوند و مواد مركب را به وجود آورند.

اندیشه های دالتون ، قانون های پایستگی جرم و نسبتهای معین را توضیح می دهد. اگر اتم ها نمی توانند تخریب شوند، در این صورت انها باید در یك تغییر شیمیایی فقط ارایش جدیدی یافته باشند، به طوری كه تعداد و نوع اتم ها تغییر نكند. بنابراین جرم مواد پیش از واكنش باید با جرم مواد پس از واكنش برابر باشد. هم چنین اگر اتم های یك عنصر همیشه همانند یكدیگرند، در این صورت باید همه اتم های یك عنصر خاص جرم یكسانی داشته باشند.

تئوری اتمی دالتون درمورد سدیم كلرید چگونه به كار می آید؟ بنابرتئوری دالتون، همه اتم های سدیم جرم یكسان و همه اتم های كلر جرم یكسان دارند. وقتی یك اتم سدیم با یك اتم كلر تركیب می شود، سدیم كلرید به وجود می آید. این امر در مورد هر جفت از این اتم ها صادق است. بنابراین، نسبت جرم سدیم به جرم كلر باید برای هر نمونه ای از نمك یكسان باشد. دالتون معتقد بود كه این استدلال برای هر ماده معینی درست است. آزمایش ها نشان داده اند كه نظریات دالتون كاملا درست هستند. چنان كه می دانیم همه اتم های یك عنصر دقیقا جرم یكسان ندارند. اما با تغییر واژه (( جرم )) به (( جرم میانگین )) می توانیم تئوری دالتون را امروزه به كار ببریم.

دالتون بر اساس تئوری اتمی خود قانون دومی را بیان كرد كه مبتنی بر داده های آزمایشی نبود. این قانون به عناصری مربوط می شود كه با هم بیش از یك ماده مركب ایجاد می كنند. مثلا ، اكسیژن میتواند به نسبتهای جرمی متفاوتی با قلع تركیب شود و بیش از یك ماده مركب به وجود آورد. بنابر قانون دوم دالتون ، نسبت جرم هایی از یك عنصر را كه با جرم معینی از عنصر دیگر تركیب می شوند، می توان با اعداد صحیح كوچكی بیان كرد. این گزاره را قانون نسبتهای چندگانه می نامند.

خوب این هم قسمت دوم از مدل های اتمی . در قسمتهای بعد دیگر مدل ها رامعرفی خواهم كرد.

  شیمیدانان و كار آنها (1)

سلام. امروز می خواهیم با یكی از دانشمندان جهان آشنا بشیم. بروس ن. آمس دانشمند منتخب برای معرفی است. با هم می خوانیم :

ماموران دولتی بعضی از مواد آفتكش را در زمره موادی كه احتمال سرطان زایی دارند، طبقه بندی كرده اند. اما گروه های صنعتی و كشاورزی با نمایندگان دولتی اختلاف نظر دارند. این عدم توافق ناشی از كوشش برای پیشگویی اثر ماده ای بر انسان است كه قبلا بر روی حیوانات آزمایش شده است. دكتر بروس آمس از دانشگاه كالیفرنیا در بركلی بیشتر دوران كار حرفه ای خود را وقف آزمایش های موثق برای پیشگویی آثار سرطان زای مواد شیمیایی بر انسان كرده است. او بیشتر اوقات خود را صرف تلاش برای ارائه دلیلی برای ترس عمومی از مواد شیمیایی و مواد سرطانزا كرده است. دکتر امس متولد 1928 هنوزقید حیات است. ساختارهای اتمی (1)

در این بخش به بررسی نظریه هایی درباره اتم و ساختار آن می پردازیم. در هر قسمت نظریه یكی از دانشمندان را با یكدیگر بررسی خواهیم كرد.

اولین تئوری درباره اتم :

در حدود 400 سال قل از میلاد فیلسوفی یونانی به نام دموكریتوس نخستین اندیشه های مربوط به اتم را مطرح كرد. نظر وی این بود كه جهان از دو چیزی ساخته شده است : یكی فضای خالی و دیگری ذرات بسیار كوچكی كه او آنها را (( اتم )) نامید. او می پنداشت اتم ها كوچكترین ذرات ممكن ماده اند و هریك از مواد موجود در جهان، اتم های متفاوتی دارند. نظر او بسیار كلی بود و به شواهد تجربی متكی نبود.

مدتی كوتاه ، پس از آنكه دموكریتوس نظر خود را درباره وجود اتم ها ابراز داشت، ارسطو این نظر را مطرح كرد كه ماده پیوسته و یكپارچه است و از ذرات كوچكتری ساخته نشده است. او این ماده خالص پیوسته را هایلی نامید. نظر ارسطو تا قرن هفدهم پذیرفته شده بود. از آن پس، تردیدها آغاز شد و اندیشه وی مورد اعتراض بسیاری از مردم قرار گرفت.

دو تن از مخالفان ارسطو، ایزاك نیوتون و رابرت بویل لودند. آنها مقالاتی منتشر كردند كه بیانگر اعتقادشان به ماهیت اتمی بودن عناصر بود. اما در این مقالات هیچ مدرك آزمایشی ارائه نشده بود. آنها كوشیده بودند شناخته ها را توضیح دهند، بدون آنكه پیشگویی هایی درباره ناشناخته ها به عمل آورند. تا آنجا كه جان دالتون شیمیدان انگلیسی یك فرضیه منطقی درباره وجود اتمها ارائه كرد.

دالتون در سالهای اولیه 1800، نتایج مشاهدات آزمایشی دیگران درباره واكنش های شیمیایی را بررسی كرد. آنتوان لاووازیه، دانشمند فرانسوی، به یكی از این اكتشافات دست یافته بود. او دریافته بود كه وقتی واكنش شیمیایی در سیستم بسته ای صورت میگیرد، جرم مواد پس از تغییر شیمیایی برابر جرم مواد پیش از تغییر شیمیایی است. سیستم بسته، سیستمی است كه نمی تواند با محیطش جرم مبادله كند. لاووازیه دریافت كه در همه آزمایشه هایی كه تغییرات شیمیایی صورت می گیرد، جرم ثابتمی ماند. اظهار نظر وی این بود، كه در واكنش های شیمیایی معمولی، ماده تغییرات بسیاری می كند، اما خالق یا نابود نمی شود. این همان قانون پایستگی جرم است.

كار ژوزف پروست شیمیدان فرانسوی دیگر نیز مورد توجه دالتون قرار گرفت. پروست مشاهده كرده بود كه مواد خالص خاص همیشه شامل عناصری با نسبت جرمی یكسان هستند. به عنوان مثال نمك معمولی را در نظر بگیرید كه از دو عنصر كلر و سدیم تشكیل شده است. نسبت جرم سدیم به كلر در هرنمونه از نمك خالص همیشه یكسان است. این نمونه از هر كجا كه به دست آمده باشد، به هر طریق كه تهیه شده باشد و مقدار آن هر قدر باشد، نسبت جرم سدیم به جرم كلر در این نمونه هرگز تغییر نمی كند. این اصل به قانون نسبتهای معین معروف است.

خوب دوستان عزیز این متنی بود راجع به اولین نظریه اتمی كه امیدوارم مورد توجه قرار گرفته باشد. فرضیه دالتون را در پست های بعد معرفی خواهم كرد.

 

 

 

 آزمایشات جالب (1)

این بخش از وبلاگ را اختصاص دادم به آزمایشات جالب كه جادوی علم شیمی را در آنها می توانید مشاهده كنید.

اولین ازمایش جالب امروز ایجاد شعله ابی است .

عمل شعله آبی :

 توسط یك قطره چكان چند قطره اب روی كپه كوچكی از پودر ریخته می شود و فورا یك شعله آبی همراه با دود از آن نتیجه می گردد.

مواد مورد نیاز :

4 گرم پودر نیترات آمونیم، یك گرم پودر كلرور آمونیم ، گرد روی .

چرا:

اثر كاتالیتیكی آب بر روی مخلوطی از مواد اكسید كننده و احیا كننده نشان داده شده است.

چگونه :

مواد شیمیایی مذكور را جدا از هم سائیده نرم نمایید. نیترات و كلرور آمونیم را مخلوط كرده به صورت توده كوچكی بر روی صفحه نسوزی بریزید و بر روی آن گرد روی بپاشید. حال همه فعل و انفعال برای انجام شدن حاضر است.

پیشنهادات :

دود و بوی حاصله از این فعل و انفعال باعث می شود كه این واكنش فقط مناسب سالن های بزرگ و یا اتاق های مجهز به تهویه باشد. نظر به اینكه درجه حرارت در این واكنش واكنش بالاست باید احتیاط لازم را انجام داد.

 

 

در این روزها و سالها از اورانیوم زیاد میشنویم.در محل تحصیل ، محل كار ، خانه، اخبار ، مباحث سیاسی.... اما چقدر درباره آن اطلاعات داریم؟ بهتر است در این پست با این عنصر پر سر و صدا و خبر ساز و صنعتی بیشتر اشنا بشیم، عنصری كه میتونه اثرات مختلفی در زندگی امروزی بذاره.

اطلاعات اولیه:

 نشان داده میشود و دارای عدد اتمی 92 U اورانیم یكی از عناصر شیمیایی جدول تناوبی است كه با نماد

است. اورانیوم یك عنصر سنگین، سمی، فلزی ، رادیواكتیو و براق به رنگ سفید مایل به نقره ای می باشد، به گروه ا كتینیدها تعلق داشته و ایزوتوپ 235 آن برای سوخت راكتور هسته ای و سلاح های هسته ای استفاده می شود. معمولا اورانیوم در مقادیر بسیار ناچیز در صخره ها، آب ، گیاهان و جانوران از جمله انسان یافت می شود.

خصوصیات قابل توجه :

اورانیوم هنگام عمل پالایش به رنگ سفید مایل به نقره ای فلزی با خاصیت رادیواكتیوی ضعیف

می باشد كه كمی از فولاد نرم تر است. این فلز چكش خوار، رسانای جریان الكتریسیته و كمی هم

 می باشد. چگالی اورانیوم 65% بیشتر از چگالی سرب می باشد. اگر اورانیومParamagnetic

به خوبی جدا شود، به شدت از آب سرد متاثر شده و در برابر هوا اكسید می شود. اورانیوم استخراج شده از معادن، می تواند به صورت شیمیایی به دی اكسید اورانیوم و دیگر گونه های قابل استفاده در صنعت تبدیل شود.

گونه های اورانیوم :

اورانیوم در صنعت سه گونه دارد :

1- الفا (Orthohombic( که تا  دمای 667.7 درجه پایدار است.

 2- بتا (Tetragona) که از دمای 667.7 تا 774.8 پایدار است.

3-گاما ( Body- Centered Cubic) که از دمای 774.8 درجه تا نقطه ذوب پایدار است.( این گونه

اورانیوم چكش خوارترین و رساناترین گونه است.)

كاربردها :

فلز اورانیوم بسیار سنگین و پرچگالی می باشد.

1_ اورانیوم خالی توسط بعضی از ارتش ها برای ساخت محافظ برای تانك ها و ساخت قسمت هایی از موشكها و ادوات جنگی استفاده می شود. ارتش ها همچنین از اورانیوم غنی شده برای سوخت ناوگان خود و زیر دریایی ها و همچنین سلاح های هسته ای استفاده می كنند. سوخت استفاده شده در راكترو غنی شده می باشد. اورانیوم موجود در سلاح های هسته ایU235 ناوگان ایالات متحده معمولا اورانیوم

به شدت غنی میشوند كه این مقدار به صورت تقریبی 90% می باشد.

2_ مهم ترین كاربرد اورانیوم در بخش غیر نظامی تامین سوخت دستگاه های تولیبد نیروی هسته ای به میزان 2 الی 3% غنی می شود.اورانیوم تخلیه شده در هلیكوپترها و U235 است كه در آنها سوخت

هواپیماها به عنوان وزن مقابل بر هر بار استفاده میشود.

3_ لعاب ظروف سفالی از مقدار كمی اورانیوم طبیعی تشكیل شده میشود ( كه داخل فرایند غنی سازی نمیشود) كه این عنصر برای اضافه كردن رنگ با لعاب اضافه میشود.

4_نیمه عمر طولانی ایزوتوپ اورانیوم 238 آن را برای تخمین سن سنگ های آتشفشانی مناسب كرده است.

به پلوتونیوم تبدیل میشود و پلوتونیوم نیز در ساخت بمب های  Breeder در راكتور هسته ای U2355_

 هیدروژنی مورد استفاده قرار میگیرد.

6_استات اورانیوم در شیمی تحلیلی كاربرد دارد.

7_ برخی از لوازم نور دهنده از اورانیوم و برخی در مواد شیمیایی عكاسی مانند نیترات اورانیوم استفاده می كنند.

8_ معمولا كودهای فسفاتی حاوی مقدار زیادی اورانیوم طبیعی می باشند، چرا كه مواد كانی كه آنها از آن جا گرفته شده اند، حاوی مقدار زیادی اورانیوم می باشند.

9_ فلز اورانیوم برای اهداف اشعه ایكس در ساخت این اشعه با انرژی بالا استفاده می شود.

تاریخچه :

استفاده از اورانیوم به شكل اكسید طبیعی آن به سال 79 میلادی برمیگردد. یعنی زمانی كه این عنصر برای اضافه كردن رنگ زرد به سفال لعابدار استفاده شد ( شیشه زرد با 1% اورانیوم در نزدیكی ناپل ایتالیا كشف شده است.) كشف این عنصر به شیمیدان آلمانی به نام " مارتین هنریچ كلاپرس" اختصاص   نامید،pitchblende داده شده است كه در سال 1789 اورانیوم را به صورت قسمتی از كانی كه آن را

كشف شد. نام این عنصر را بر اساس ساره اورانوس كه هشت سال قبل از آن كشف شده بود، برگزیدند.

این عنصر در سال 1841 به صورت فلز جداگانه استفاده شد. در سال 1896 " هانری بكرل" فیزیكدان فرانسوی برای اولین بار به خاصیت رادیواكتیویته آن پی برد. در آغاز قرن بیستم تفحص و جستجو برای یافتن معادن رادیواكتیو در ایالات متحده آغاز شد. منابع رادیوم كه حاوی كانی های اورانیوم نیز می بودند ، برای استفاده آنها در رنگ ساعتهای شب نما و دیگر ابزار جستجو شدند. در طی جنگ جهانی دوم اورانیوم از نظر اهداف دفاعی اهمیت پیدا كرد.

تركیبات :

تترا فلوروئید اورانیوم كه به نمك سبز معروف است، یك محصول میانی هگزا فلورید اورانیوم می باشد. هگزا فلورید اورانیوم جامد است كه در دمای بالای 56 درجه سانتی گراد بخار میشود. هگزا فلورید  Centrifuge و Gaseous Diffusion اورانیوم تركیب اورانیوم است كه برای دو فرایند غنی سازی

 خوانده می شود. Hex استفاده می شود و در صنعت با نام ساده

 اورانیوم غلیظ شده است. نام این عنصر به دلیل رنگ و شكل آن در هنگام تولید می باشد.Yellowcake

اگرچه تولید امروزه كیك زرد بیشتر به رنگ سبز مایل به سیاه می گراید تا زرد.

ایزوتوپ ها :

 .U238, U235, U23 :  اورانیوم طبیعی 3 ایزوتوپ دارد

: فراوان ترین آنها 99.3% می باشد. ایزوتوپ های اورانیوم می توانند از هم جدا شوند تا تمركزU238

 را برای غنیU235 یك ایزوتوپ بر دیگری را افزایش دهند. این فرایند را غنی سازی می نامند. وزن

شدن باید 0.711% افزایش یابد. اورانیوم 235 برای استفاده در سلاح های هسته ای و نیروگاههای اتمی مناسب تر است. این فرایند مقادیر بسیاری اورانیوم به وجود می اورد كه در اورانیوم 235 تخلیه می شوند . خالص ترین اورانیوم ، اورانیوم 238 است كه اورانیوم خالی نیز نامیده میشود. اگر اورانیوم 235 بخواهد تخلیه شود وزنش باید 0.711% كم شود.

هشدارها :

تمام تركیبات اورانیوم سمی و رادیواكتیو هستند. سمی بودن این عنصر می تواند كشنده باشد. در مقادیر بسیار كم، خاصیت سمی بودن این عنصر به كلیه آسیب می رساند. خواص رادیواكتیوی اینم عنصر تیز سیستماتیك و نظام بند است. در كل تركیبات اورانیوم به سختی جذب روده و ریه می شوند و خطرات رادولوژیكی آن باقی می ماند. فلز خالص اورانیوم نیز خطر آتش سوزی به همراه دارد.

فرد ممكن است با تنفس غبار اورانیوم در هوا یا خوردن و آشامیدن آب و غذا در معرض این عنصر قرار بگیرد. البته بیشتر این عمل از طریق خوردن آب و غذا صورت می گیرد.

جذب روزانه اورانیوم در غذا 0.07 تا 1.1 میكروگرم می باشد. مقدار اورانیوم در هوا معمولا بسیار ناچیز است. افرادی كه در كنار تاسیسات هسته ای دولت یا معادن استخراج اورانیوم زندگی میكنند، بیشتر در معرض این عنصر قرار میگیرند.

اورانیوم ممكن است كه در طریق تنفس یا بلع و یا در موراد استثنایی از طریق شكافی روی پوست وارد بدن شود. اورانیوم توسط پوست جذب نمی شود و ذرات الفای ساتع شده از این عنصر نمی تواند به پوست نفوذ كند. بنابراین اورانیومی كه خارج از بدن باشد، نمی تواند به اندزه اورانیوم داخل بدن مضر و خطرناك باشد.اگر اورانیوم به بدن وارد شود، ممكن است موجب سرطان شده یا به كلیه ها آسی برساند.

خوب این هم اطلاعاتی از اورانیوم برای شما دوستان عزیز امیدوارم كه مورد استفادتون قرار بگیردنوع مطلب :
برچسب ها :

       نظرات
جمعه 26 فروردین 1390
Fereshteh S.SH