تبلیغات
shimi 2 - لایه ی ازون
 
shimi 2
Man hamise az shimi nomre 20 migiram shoma ham talash konid mesle man shin
درباره وبلاگ


Omid varam khosheton biyad

مدیر وبلاگ : Fereshteh S.SH
نویسندگان
نظرسنجی
نظرتان راجب مطالب چی؟
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
emo

 

 

 

   لایه اوزون

لایه اوزون قسمتی از استراتوسفر است که حاوی گاز طبیعی اوزن O3 است. اوزون توانایی جالب توجهی در جذب برخی از فرکانسهای اشعه فرابنفش دارد. لایه اوزون زیاد چگال نیست. اگر آن در تروپوسفر متراکم شود ضخامت آن تنها در حد چند میلیمتر می شود. اوزون در جو زمین عموما" توسط شکستن مولکول دو اتمی اکسیژن به دو اتم تنها بوسیله نور فرابنفش بوجود می آید. اکسیژن تک اتمی با اکسیژن نشکسته ترکیب می شود و اوزون   O3 را بوجود می آورند. مولکول اوزون ناپایدار است و هنگامی که نور فرابنفش به آن برخورد می کند به یک مولکول اکسیژن و یک اکسیژن اتمی شکسته تبدیل می شود. به این فرآیند مداوم، واکنش زنجیره ای اوزون اکسیژن نامیده می شود. بدین ترتیب لایه اوزون در استراتوسفر بوجود می آید.
  تخریب لایه اوزون 
 لایه اوزون می تواند در حضور کلر، فلوئور و یا برم تخریب شود که عمدتا به آن سوراخ اوزون گفته می شود. این عناصر در برخی ترکیبات پایدار بخصوص کلر و فلوئور و کربنها (
CFC ) که به استراتوسفر راه یافته اند یافت می شوند که بوسیله فعالیت نور فرابنفش روی آنها تجزیه می شوند. گازهای نامبرده از هوا چگال ترند، به همین خاطر در سطح زمین پخش می شوند و تقریبا" با اکثر مواد آلی واکنش می دهند. کلر اتمی این توانایی را دارد که به مولاریته اوزون را به اندازه تقریبا 100000 برابر کاهش بدهد.
تراکم اوزون اتمسفری در لایه اوزون توسط یک عامل مهم جهانی تغییر می کند و به همین دلیل است که لایه اوزون در نزدیکی استوا ضخیم تر و در نزدیکی قطبها نازکتر است. ضخامت لایه های اوزون در نیمکره شمالی در سال تقریبا %4 کاهش می یابد. حدود4/6% از سطح زمین بوسیله لایه اوزون پوشیده نمی شود که مصرف افشانه ها را به دلیل صدمه زدن به لایه اوزون ممنوع کردند. در دوم آگوست 2003 دانشمندان اعلام کردند که فرسایش لایه اوزون به سبب ممنوعیت استفاده از کلر و فلوئور و کربنها در حال کاهش است.
چه کارخانه هایی بر روی لایه اوزون تاثیر می گذارند؟
کارخانجات مصرف کننده عمده گازهای مخرب لایه اوزون در ایرن، عبارتند از : صنایع برودتی و سرد کننده ها و سازندگان یخچالها و فریزرهای خانگی ، صنعتی و تجاری ، صنایع ابر و اسفنج سازی ، بخش دفع آفات کشاورزی و سیستمهای تهویه مطبوع، کپسولهای اطفا» حریق، حلال اسپریهای پاک کننده قطعات الکترونیکی و در ساخت کولر اتومبیلها.
ضرورت حفاظت از لایه اوزون
اگر لایه اوزون از بین برود، زندگی از کره زمین رخت بر خواهد بست. با از بین رفتن لایه حیاتی اوزون، نسل بشری ، پوشش گیاهی و حیات جانوری در مدت کوتاهی به صورت اسفباری منقرض خواهد گردید. در حال حاضر که این لایه آسیب دیده است، تشعشعات ماورای بنفش که به زمین می رسد شدت یافته و این مساله باعث ایجاد سرطانهای پوست، تضعیف مکانیزم دفاعی و ایمنی بدن انسان و همچنین ایجاد آب مروارید گردیده است.علاوه بر آن به علت آسیب دیدن لایه اوزون کل نظام زیست محیطی ( اکوسیستم) در سراسر پهنه گیتی دچار ناهماهنگی و عدم توازن جدی و فزاینده شده است.
پیامدهای ناشی از تخریب لایه اوزون
تخریب و سوراخ شدن لایه اوزون باعث عبور غیر قابل کنترل تابش فرابنفش خورشیدی می شود که سبب افزایش دمای زمین و ذوب یخهای قطبی و افزایش آب دریاها شده که در نهایت به زیر آب رفتن خشکیها می انجامد و نیز موجب سوختگی پوست، ابتلا به سرطان پوست و بیماریهای چشمی، همچنین وارد آمدن خسارت عمده به جانوران و گیاهان می شود و بالاخره باعث انقراض زندگی تمام موجودات می شود.
کارهای حفاظتی که مردم باید انجام دهند چیست؟
کارهای حفاظتی در برابر تابش اشعه فرابنفش خورشید، که مردم بایستی انجام دهند عبارتند از :
استفاده از عینکهای آفتابی ضد اشعه
UV-B بخصوص برای کسانی که به جهت شغلی مجبورند مدت زیادی را در تماس با تابش خورشید باشند.
استفاده از کلاههای لبه دار بزرگ جهت محافظت از پوست صورت و گردن در برابر تابش
استفاده از پوشش کامل بخصوص دستها در برابر تابش
بیشترین شدت تابش
B-UV در اواسط روزهای ( 11 صبح الی 2 بعدازظهر) فصل تابستان به سطح زمین می رسد، لذا در این ساعات کمتر در معرض تابش قرار گیریم.
وضعیت لایه اوزون در ایران به چه صورتی است ؟
 لایه اوزون در بررسی ای که بر روی داده های اوزون کلی جمع آوری شده از مرکز, میزان کاهش 5/2 درصدی اوزون در مناطق اوزون سنجی اصفهان در محدوده زمانی 1996 تا 2003 به دست داده است که میزان تخریب لایه اوزون بسیار اندکی است که در مناطق مختلف کره زمین متغیر است. به عنوان مثال در منطقه استوایی تخریب لایه قابل توجه غلظت اوزون استراتوسفری عمدتا" وجود ندارد و حتی در مواردی افزایش داشته است و میزان از بین رفتن لایه اوزون طی سال های 1990 به عرض های جغرافیایی بالا و میانه مشاهده شده بر این اساس میزان از بین رفتن مولکول اوزون، بستگی به فصل سال و عرض، به شدت افزایش یافته است.
لذا تخریب لایه اوزون جهانی بوده و بحرانی است که می توان گفت کل کره جغرافیایی زمین به آن مبتلا است.

نوع مطلب :
برچسب ها :

       نظرات
جمعه 26 فروردین 1390
Fereshteh S.SH